در واقع ماینینگ به این روش کار نمیکند. به ماینینگ بیشتر مثل یک بازی لاتاری نگاه کنید تا حل یک معمای ریاضی. طبق این تشبیه، شانس قرعه کشی با توجه به تعداد بلیط های خریداری شده تعیین می شود، جایی که هر استخراج کننده دارای درصدی از کل مبلغ بلیط برابر با درصد کل قدرت هش شبکه است که در آن سهیم هستند. هدف این است که کسی به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه برنده شود (برای بیت کوین).

به Slush Pool مانند یک استخر بسیار بزرگ قرعه کشی و هر بلوک مانند یک دور تازه قرعه کشی فکر کنید (یعنی نتیجه آن مستقل از همه دورهای قبلی تعیین می شود).  بیایید بگوییم که انتظار می رود Slush Pool به طور متوسط هر 4 ساعت بلوک پیدا کند، اما گاهی اوقات ما فقط بدشانس هستیم و مدت زمان بیشتری طول می کشد.  صرف نظر از اینکه 6 ساعت یا 5 دقیقه از آخرین یافتن بلوک Slush Pool گذشته است، احتمال تخمین یافتن بلوک بعدی یکسان است، زیرا Slush Pool به طور مداوم بلیط های جدید را برای هر دور خریداری می کند.

منطقی نیست که به خاطر شانس گذشته کنار بکشید، همانطور که استخراج در استخر خاصی به دلیل این که دیروز خوش شانس بودند، منطقی نیست (یا بازی در لاتاری چون 5 روز قبل 5 نفر برنده شدند).